majówka Obóz letni
7 dan
Ćwiczenie Aikido dla dzieci

Dzieci przedszkolne
Naukę w klubie można rozpocząć juz w wieku 4 lat. Dla najmłodszej grupy wiekowej podstawą są zabawy i formy ruchu, które w sposób naturalny korespondują z rodzącymi się potrzebami dziecka. Chcąc zachęcić dzieci do wykonywania najprostszych ćwiczeń aikido, używamy zabaw z wyobraźnią, opowieści ruchowych, przyborów które pobudzają dzieci do ruchu i twórczej zabawy. Od samego początku dbamy też o zachowanie najprostszego japońskiego ceremoniału – przywitania i pożegnania z nauczycielem. Również prowadzenie zajęc odbywa się za pomocą prostych japońskich komend, które dzieci poznają stopniowo. Trening aikido, jak każdy trening sztuki walki, rządzi sie określonymi zasadami, a nauczyciel i uczniowie mają swoje ściśle określone role. Staramy się zachować w jak największej części te zasady, tłumacząc dzieciom ich pochodzenie, powód dla których należy się ich trzymać i stopniowo konsekwentnie je egzekwujemy. W pracy z dziećmi stosujemy głównie metodę motywacji pozytywnej. Zawsze stawiamy wymagania dostosowane do możliwości, percepcji i wieku oraz zachowujemy konsekwencję w ich przestrzeganiu. W miarę wzrostu dziecka, a także w miarę nabywania przez nie doświadczenia, ćwiczenia zaczynają być coraz bardziej skomplikowane. Zmienia się też proporcja ilości zabaw w stosunku do ćwiczeń oraz ich jakość.dzieci przedszkolne
Na tym etapie nauki kładziemy duży nacisk na harmonijny rozwój głównych cech motorycznych dziecka, koordynacji ruchowej, ale też pożądanych i uznawanych powszechnie za pozytywne cech charakteru. Dzieci uczą się bezpiecznie upadać, przewracać, chronić wrażliwe części ciała, unikać bezpośredniego zagrożenia. Poznają też podstawowe ćwiczenia treningowe związane z orientacją przestrzenną, kierunkami, itp.

Dzieci szkolne
Dzieciom w wieku szkolnym stawiamy się znacznie wyższe wymagania niż przedszkolakom, przede wszystkim ze względu na większe możliwości wynikające z wieku i rozwoju dziecka. Stopniując intensywność i rodzaj wprowadzanych technik oraz ćwiczeń utrwala się i doskonali te, które pojawiały się już wcześniej. Wiele dzieci właśnie na tym etapie życia rozpoczyna swoją przygodę z aikido, zatem z przyczyn oczywistych wszystko co poznają na treningu jest dla nich nowe, ale jednocześnie tak dopasowane do ich możliwości percepcyjnych, że nauka przychodzi bez większych trudności. Na tym etapie również podstawą prowadzonych zajęć są ćwiczenia i zabawy ogólnorozwojowe, zabawy związane z aikido, wykorzystujące elementy i techniki oraz w znacznie większym stopniu same techniki rzutów czy unieruchomień. Unika się wszelkich ćwiczeń, które przy dłuższym powtarzaniu obciążałyby kręgosłup lub stawy, nie wykonuje się dźwigni na stawy ani żadnych technik, które mogłyby wpływać negatywnie na rozwijający się kościec.
Większy nacisk kładziony jest na utrzymanie dyscypliny i porządku oraz na współpracę z grupą i umiejętności interpersonalne. Im starsza grupa (wiekowo), tym mniej jest zabaw, a więcej elementów technicznych, obronnych, wytrzymałościowych i sprawnościowych. U najstarszych dzieci rozpoczynamy też stopniowo pracę nad zmianą motywacji do treningu – z zewnętrznej na wewnętrzną.

O nas

 

Centrum Aikido Aikikai w Warszawie jest klubem, założonym przez sensei Romana Hoffmanna (6 dan) w 1991 roku. Jest to jeden z największych klubów w Polsce i jednocześnie największy klub w Warszawie.

Posiada swoje dojo w sześciu dzielnicach Warszawy – Ochota, Ursus, Gocław, Tarchomin, Bemowo i Wesoła z czego 3 dojo stacjonarne, czyli obiekty na wyłączność. Prowadzi my naukę aikido dla dorosłych, młodzieży oraz dla dzieci w wieku od 4 lat. Specjalną ofertą klubu są także zajęcia rodzinne, dzięki którym rodzice wraz z dziećmi mogą wspólnie spędzać czas na nauce i zabawie.

Kontakt

 

Biuro klubu
Warszawa, ul. Pruszkowska 13
czynne: Pon – Pt godz. 9.00 - 16.30

Informacja telefoniczna o zajęciach
Pon – Pt godz. 9.00 - 16.30
Tel. +48 607 30 21 30
Fax: +48 22 343 08 48
Email: info@aikido.waw.pl

Klub jest członkiem

 

Jesteśmy zrzeszeni w Centrum Aikido Aikikai Polska


Centrum Aikido Aikikai Polska

Przejdź do treści