Aikido nie jest sportem. Jest sztuką walki kształtującą w procesie treningowym ciało i umysł. Nauka technik nie jest jedynym prawdziwym celem sztuki, ale narzędziem kształtowania charakteru i rozwoju osobistego.
Podczas wykonywania ćwiczeń uważnie słuchaj instruktora i nie traktuj treningu jako miejsca do niepotrzebnego testowania siły, gdyż nieprawidłowo wykonane uderzenie lub rzut może doprowadzić do obrażeń lub śmierci.
Uwagi, których udziela instruktor, przedkładaj ponad swoje przekonania. Jeżeli w trakcie nauki będziesz kurczowo czepiać się swoich sądów, nigdy nie poznasz własnych możliwości.
Aikido jest sztuką, według zasad której człowiek może przeciwstawiać się wielu przeciwnikom jednocześnie. Każdy ruch powinieneś doprowadzić do perfekcji tak, żebyś mógł reagować nie tylko na przeciwnika stojącego przed Tobą, ale też na zagrożenia pojawiających się z różnych stron.
Jeżeli jesteś przygotowany tylko na jednego przeciwnika, bez nastawienia na innych, to będzie to po prostu zwykła walka. Skoncentrowana i uważna postawa oraz spokojny umysł jest podstawą każdego ćwiczenia Aikido.
Na macie nie może istnieć konflikt ego. Aikido nie jest walką uliczną, dlatego też powinieneś zadbać, by Twoim postępowaniem nie kierowała agresja i chęć dominacji. Celem Aikido nie jest walka i pokonywanie przeciwnika, ale kontrolowanie swoich własnych negatywnych zachowań.
W dojo nie ma miejsca na zuchwałość, knąbrność i złe zachowanie. Zasady zachowania są jasno określone i wszyscy muszą świadomie się do nich dostosować.
Ćwicz rzetelnie i z zaangażowanim, tak, aby trening sprawiał Ci satysfakcję. Podstawą do osiagnięcia wysokiego poziomu jest utrzymywanie wewnętrznej dyscypliny.
Nauki Twojego instruktora dotyczą małego wycinka tego, czego masz się nauczyć. Opanowanie każdej formy zależy całkowicie od Twojego własnego zaangażowania w trening.
Niektórzy uczniowie starają się nauczyć w krótkim czasie jak największej ilości wariantów technik, nie zwracając uwagi na jakość. Z upływem czasu stwierdzają jednak, że nie osiągnęli wiele i zainteresowanie treningiem znika. Ponieważ istnieje wiele wariantów w każdej technice, instruktorzy przez cały czas podkreślają istotę powtarzania podstawowych form. Kiedy ćwiczysz podstawową technikę z pełnym zaangażowaniem, to opanujesz ją po mistrzowsku i będziesz swobodnie mógł używać jej w różnych wariantach.
Codzienny trening ma swój rytm, w którym stopniowo zwiększa się intensywność ćwiczeń. Z tego też powodu nawet osoby mało sprawne fizycznie mogą kontynuować ćwiczenia bez szkody dla siebie i osiągać zadowalające wyniki. Kluczem do satysfakcji z treningu jest umiarkowanie, przesada szkodzi osiąganiu celów.
Wszyscy ćwiczący Aikido uczą się tych samych zasad, dlatego też nie powinno być konfliktów pomiędzy jednostką a grupą i odwrotnie. Sekretem Aikido jest harmonia i wzajemne zrozumienie.
Nikomu nie wolno używać technik Aikido, aby krzywdzić innych. Moralnym obowiązkiem każdego ucznia jest przestrzeganie tej zasady pod groźbą usunięcia go z klubu (szkoły). Jeżeli nie zechcesz przestrzegać obowiązujących reguł, to nie będziesz mógł brać udziału w treningach w żadnym Dojo Aikido.