Shogi – japońskie szachy

Shōgi to jedna z najpopularniejszych gier planszowych w Japonii. Jest to odmiana szachów, która jednak różni się od znanych nam zachodnich szachów dość radykalnie. Plansza do gry jest większa (9×9) oraz jest więcej figur co dodaje
to rozgrywce ogromną ilość możliwości planowania ruchów.

Historia shōgi sięga nawet 1500 lat W Polsce Shōgi zyskują coraz większą popularność. Pod koniec 2008 roku powstało Polskie Stowarzyszenie Shōgi.

 

 

 

 

 

 

GO

Go to  jedna z najpopularniejszych gier planszowych w Japonii.  Legendarne początki go sięgają ponad 2000 lat p.n.e., choć udokumentowane świadectwa istnienia tej gry są późniejsze. Zasady są proste – gracze kładą na przemian czarne i białe kamienie na przecięciu linii Celem gry jest otoczenie własnymi kamieniami jak największego terytorium na pustej początkowo planszy

Mimo prostoty reguł umożliwiającej naukę gry nawet małym dzieciom, go jest grą trudną.

 

 

 

 

 

Madżong

Początki Mahjonga, jak i również wielu innych gier orientalnych, nie są dokładnie znane. Legendy mówią, że w Mahjonga grano już w Arce Noego podczas potopu, jeszcze inni wiążą tę grę z Konfucjuszem. Jest to gra prawdopodobnie wywodząca się z Chin.

Mahjong jest grą dla czterech graczy. Używa się w niej specjalnego zestawu kamieni. Ich liczba uzależniona jest od rozgrywanej wersji. Najczęściej jest to zestaw od 136 do 144 kamieni, choć można spotkać bardziej rozbudowane komplety.

 

 

 

 

 

 

Hanafuda

Historia hanafuda sięga XVI wieku, kiedy to Portugalczycy zawitali do Japonii przywożąc ze sobą między innymi karcianą grę. Talia składa się z 48 kart, które podzielone są na dwanaście miesięcy, a każdemu przypisana jest inna roślina, np. marzec to wiśnia, a wierzba to listopad. Dodatkowo karty podzielone są na 4 różnie punktowane kategorie: rośliny (1pkt.), zwierzęta (10pkt.), zwoje (5pkt.) i światła/symbole (20pkt.). Kartami można grać w kilka różnych gier. Generalną zasadą jest dopasowanie kart z ręki do kart, które wykładane są na stole. Wygrywa ta osoba, która zbierze najwięcej punktów za zdobyte karty.

 

 

 

 

 

 

Kilka powodów, dla których warto grać?

1.Rozwój zainteresowań – poznaje się nową dyscyplinę, której istotą jest samodzielne, logiczne rozumowanie, łączące poszczególne elementy wiedzy w jedną harmonijną całość.

2.Aktywność twórcza – kreuje się wydarzenia na szachownicy i ponosi za nie odpowiedzialność.

3.Rozwijanie pamięci i uwagi

4.Myślenie logiczno-wyobrażeniowe – rozwój wyobraźni wzrokowej.

5.Rozwój pozytywnych sfer osobowości – szachy wykształcają poczucie obiektywizmu, uznawanie prawd innych ludzi, uczą tolerancji i reakcji na niepowodzenia.

6.Konsekwencja i wytrwałość w działaniu –  rozwijają pozytywne podejście do porażek. Osoby zazwyczaj ponownie starają się rozwiązać określony problem i czynią to aż do skutku.

7.Aspekty wychowawcze – przy szachownicy zacierają się granice wiekowe, często bardzo młody człowiek rywalizuje – toczy intelektualny spór – z dużo starszym partnerem. Łączy ich wspólna pasja, zainteresowanie przedmiotem rozważań i dociekań.

 

Przejdź do treści