Plan zajęć obóz letni
Kaligrafia japońska

Kaligrafia japońska  (jap. shodo, dosłownie „droga pisma”) to szuka pięknego pisania znaków zarówno z systemu kanji, katakana jak i hentaigana. Od kaligrafii pisanej w jakimkolwiek kraju europejskim różni się podejściem do samej czynności oraz efektu końcowego, ponieważ najważniejsze jest perfekcyjne wykonanie znaku w skupieniu i z precyzją, a nie sama informacja, jaką dany znak niesie.

Z racji tego, że pismo japońskie pochodzi od pisma chińskiego przez długi czas, w IV wieku n.e. najsłynniejszym kaligrafem w Japonii był Chińczyk Wang Xizhi. Jednak po powstaniu hiragany i katakany Japończycy wytworzyli swój własny styl pisania.
W kaligrafii używa się specjalnych przyborów do pisania. Są to:

 • pędzel (jap.  fude)
 • tusz (jap. sumi)
 • kamień do rozcierania tuszu (jap. suzuri)
 • naczynie z wodą do rozpuszczania tuszu (jap. mizu-ire)
 • papier (jap. washi)
 • podłużny ciężarek dociskający papier (jap. bunchin)

Poza niewątpliwymi walorami poznawczymi jakie niesie za sobą kontakt z tą sztuką, nauka kaligrafii

 • wyrabia cierpliwość i wytrwałość
 • przyczynia się do poprawy koncentracji
 • wyrabia koordynacje ręka – oko,  elastyczność palców, nadgarstka i ramienia
 • rozwija tzw. małą motorykę
 • uwrażliwia i wyrabia zmysł estetyki
 • jest swoista formą terapii (arteterapia)

Wielokrotnie gościem naszego klubu był sensei Seizo Takimoto, który oprócz mistrzostwa w aikido,  jest wybitnym i uznanym w Japonii mistrzem kaligrafii. Razem z żoną, panią Toyoko Takimoto, która również zajmuje się kaligrafią, przybliżali nam tę piękną sztukę i  stworzyli dla nas wiele wspaniałych rysunków.

Zajęcia kaligrafii będą prowadzone przez sensei Yoshimi Nakayasu, która posiada 5 dan Shodo Kenyuu Kai. Kaligrafią zajmuję się od 20 lat. W jej domu jest to tradycja przekazywana pokoleniom. Pierwszym nauczycielem była babcia (też mistrzyni kaligrafii), która zainspirowała ją tą sztuką. Sensei uważa, że pisanie kaligrafii to przede wszystkim sztuka koncentracji i ćwiczenia własnego charakteru. Pod tym względem przypomina sztuki walki, gdzie dążenie do doskonałości jest nadrzędnym celem, a sama umiejętność walki, tylko skutkiem ubocznym.

Zapraszamy do naszego klubu na zajęcia japońskiej kaligrafii dorosłych i dzieci.
Zobacz aktualną ofertę kursów i zapisz się.

O nas

 

Centrum Aikido Aikikai w Warszawie jest klubem, założonym przez sensei Romana Hoffmanna (6 dan) w 1991 roku. Jest to jeden z największych klubów w Polsce i jednocześnie największy klub w Warszawie.

Posiada swoje dojo w sześciu dzielnicach Warszawy – Ochota, Ursus, Gocław, Tarchomin, Bemowo i Wesoła z czego 3 dojo stacjonarne, czyli obiekty na wyłączność. Prowadzi my naukę aikido dla dorosłych, młodzieży oraz dla dzieci w wieku od 4 lat. Specjalną ofertą klubu są także zajęcia rodzinne, dzięki którym rodzice wraz z dziećmi mogą wspólnie spędzać czas na nauce i zabawie.

Kontakt

 

Biuro klubu
Warszawa, ul. Pruszkowska 13
czynne: Pon – Pt godz. 9.00 - 16.30

Informacja telefoniczna o zajęciach
Pon – Pt godz. 9.00 - 16.30
Tel. +48 607 30 21 30
Fax: +48 22 343 08 48
Email: info@aikido.waw.pl

Klub jest członkiem

 

Jesteśmy zrzeszeni w Centrum Aikido Aikikai Polska


Centrum Aikido Aikikai Polska